Dwa dni (16-17.02.2018) trwała wizyta firmy organowej Dielna Bies w naszej parafii. Tu chcemy to przypomnieć w jednej minucie. Warto, bo to wydarzenie z pewnością przejdzie do historii. Budowa organów wystartowała (przynajmniej na papierze).
Wizualizacja organów!
Takie będą nasze organy! W artystycznej formie organów dopatrzyć się można smukłości pni i migotliwości listowia koron drzew anińskiej przyrody. Koncepcja graficzna lica drewnianego wykuszu (balkonika, który musi zostać wysunięty z chóru w stronę nawy kościoła ze względu na brak miejsca dla organisty), przedstawiająca stylizowane piszczałki organowe przecięte w połowie płynną linią wyobrażającą zarys gołębicy z rozłożonymi skrzydłami, stanowi wymowny symbol naszego dzieła i Ducha Świętego, który mu patronuje od samego początku. Jako element najbardziej wysunięty w stronę nawy, wykusz stanowić będzie bardzo szczęśliwe wizualne i treściowe wprowadze
nie do właściwego instrumentu. Na podstawie prezentacji architekta Dielna Bies – Jiří Zámečníka opracowała Hanna Benesz, kustosz Muzeum Narodowego w Warszawie.
W czerwcu rusza budowa!
W sobotę 17 lutego 2018 roku podczas spotkania Komitetu Budowy Organów z przedstawicielami firmy organowej Dielna Bies (czytamy: Bis) ze Słowacji, po kilku miesiącach negocjacji, Ks. Proboszcz Marek Doszko podpisał umowę na budowę nowych 31 głosowych organów piszczałkowych do naszego kościoła.
Budowa rozpocznie się w czerwcu tego roku w siedzibie firmy w Hranovnicy k/Popradu i potrwa cały rok. W lipcu 2019 roku organy zostaną przywiezione i zainstalowane w naszym kościele. Niech Pan błogosławi naszym Organmistrzom i Wszystkim ofiarodawcom!
Zebraliśmy prawie 9 tys. zł.
Za nami 42 miesięczna kwesta organowa, czyli dokładnie 3,5 roku zbierania na organy. Zebraliśmy dzisiaj (11.02.2018): 8986,89 zł plus 2 Euro i 400 forintów (400 forintów = 5,36 zł). W tym cegiełek imiennych rozprowadziliśmy za 4250 zł, a z puszki pod chórem wybraliśmy 341,86. zł. Bardzo serdecznie dziękujemy Wszystkim za kwestowanie. Nie zapominamy też o s. Paulinie, która tak pięknie angażuje się w akcję organową, a dzisiaj jest w szpitalu. Módlmy się o Jej szybki powrót do zdrowia.
* * *
Bóg zapałać Wszystkim Ofiarodawcom!
Oni zbudują nam organy!
W najbliższy piątek i sobotę (16-17.02) spodziewamy się Gości z Dielna Bies. Panowie spod „samiuśkich Tatr” spotkają się z ks. Proboszczem, Komitetem Budowy Organów, Panią Mecenas… Chcemy omówić wszystkie najważniejsze sprawy, bowiem budowa ruszy już w czerwcu! Zakończenie latem w roku 2019.
* * *
Poniżej krótki filmik z naszej ubiegłorocznej wizyty na Słowacji. A dzisiaj (11.02) kolejna, bo już 42 kwesta organowa. Już teraz za wszystkie ofiary serdeczne „Bóg zapłać”
Dlaczego organy są takie ważne?
Krótka rozmowa z o. Jordi-Agustí Piqué OSB, szefem (dziekanem) Papieskiego Instytutu Liturgicznego w Rzymie. Rozmawiała Maria Jakubowska. Gorąco polecamy!
